Otteluennakko
Butchers - Crocodiles 27.08.2005
Lauantaina Porvoon Keskuskentällä isketään ehkä Vaahteraliigan toistaiseksi kiinnostavin ottelu tällä kaudella. Vastakkain asettuvat isäntänä liigan kakkosena oleva Porvoon Butchers ja vieraaksi ykkönen Seinäjoki Crocodiles. Runkosarjan viimeisen kierroksen ottelussa ei ole panoksena enempää eikä vähempää kuin runkosarjan voitto.
Joukkueet eivät ole tänä vuonna kohdanneet kuin harjoituspelissä ennen kautta. Siinä pelissä Porvoo oli hieman parempi, mutta sen ottelun tulos ei tässä vaiheessa kautta mitään paina. Butchers on takonut sarjassa eniten pisteitä ja kausi on rullannut hyvin, ainoana kauneuspilkkuna
niukka tappio Roostersille.
Crocodiles puolestaan on jyrännyt koko kauden tappiotta ja sen puolustus on päästänyt vähiten pisteitä. Oletusarvona siis on, että tässä pelissä kohtaavat ehkä liigan paras hyökkäys ja paras puolustus. Lisäksi nähtäväksi jää miten Butchers puolustus pystyy pitämään Crocodilesin vahvan juoksupelin aisoissa.
Peli ei sinänsä ratkaise vielä mitään, sillä molemmat joukkueet ovat jo varmistaneet kotiedun pudotuspeleihin ja vielä ei tiedetä miten käy Trojans-Roosters pelissä, joten sitäkään katsoen ei voi pedata paikkoja. Molemmat joukkueet pelaavat voitosta, mutta varmasti ei haluta koko pelivarastoa ammentaa tyhjäksi tässä vaiheessa. On melko todennäköistä, että nämä joukkueet kohtaavat vielä kerran tällä kaudella.
Butchers-Crocodiles lauantaina 27.8. klo 16 Porvoon Keskuskenttä.
Butchers poissa:
Mika Laurila (polvi)
Markus Haverinen (polvi)
Henri Forsberg (polvi)
Juha Lampinen (polvi+sääri)
Matti Lottonen (matkoilla)
Tuomas Kivisaari (sairas)
Ville Kurvinen (työeste)
Crocodiles poissa:
Kiaresh Ghazizadeh
Juha Virolainen
Toni Hanka (akillesjänne)
Janne Tikkanen (polvi)
Sami Moilanen (akillesjänne)
Ian Williams (nilkka)
J-P Pouttu (farmi)
Janne Koski (farmi)
Mikko Niemelä (farmi)
Janne Kilpua